19 Ocak 2010 Salı

14 milyon dolarlık kültür merkezi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 15 yıldır ofis olarak kullandığı Beyoğlu'ndaki Luvr Apartmanı'ndan, bir başka tarihi bina olan Şişhane’deki Deniz Palas'a taşındı. Böylece İKSV'nin kurucularından Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın vakfa kendine ait bir mekân kazandırma hayali, 1993'te İKSV Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralan Şakir Eczacıbaşı önderliğinde gerçekleşmiş oldu. Binada etkinliklerin gerçekleştirileceği Salon'dan tasarım mağazasına, Borsa Lokantaları'nın açtığı X Restoran'dan 22 sanatçının eserlerine kadar kültür sanatla ilgili her şey var. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, "Eskiden binamıza 150 kişi geliyordu, artık bin kişi gelecek. Burası tam bir kültür merkezi olacak" diyor.
İKSV'nin kurulduğu 1973'te, Dr. Nejat Eczacıbaşı, vakfın kendine ait bir binası olmasını hayal etmişti. Ama imkansızlıklardan dolayı bir türlü olmamıştı. Ondan bu görevi 1993'te Şakir Eczacıbaşı devraldı. Tüm zorluklara, maddi sıkıntılara rağmen 2004'te kendilerine en uygun binayı seçti; Şişhane'deki Deniz Palas. 20. yüzyılın başlarında mimar Georges Coulouthros (Yorgo Kulutros) tarafından, art nouveau stilinde inşa edilen Deniz Palas, uzun süre konut olarak kullanıldı. 2005'te 9. Uluslararası İstanbul Bienali mekânlarından biri oldu, 6 Eylül 2006'da restorasyonuna başlandı.
Bina, vakfın tahmininden daha çürüktü. Ancak 3 yıl sonra, geçen perşembe her şeyi tamamlanabildi. Ortaya 14 milyon dolarlık muhteşem bir görüntü çıktı.
Tarlabaşı ve Şişhane ayrımında yer alan Deniz Palas’ta, özgün mimari özellikler korunurken yok olmuş öğeler özenle günışığına çıkarıldı. Doğan Tekeli’nin danışmanlığında ve Burhan Satıcı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları, Saruhan Erim’in önderliğinde, Saruhan Mimarlık tarafından yürütüldü. İç mimari tasarımında Nazlı Gönensay, iç süslemeler ve tezyinatta ise Dr. Kaya Üçer’le çalışıldı. Ofis mobilyaları Koray Malhan (Koleksiyon), bina içi yönlendirmeler İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen tarafından yapıldı. İKSV’yle yeniden yaşam bulacak 4 bin 200 metrekare büyüklüğündeki yedi katlı Deniz Palas, bir kültür merkezi haline geldi.

GİRİŞTE DÜKKAN VE KAFE
Giriş katında, tasarım ve sanat tutkunlarının çok özel armağan alternatifleri bulabileceği yepyeni bir adres, İKSV Tasarım dükkânı açıldı. Hemen karşısında, Borsa yönetiminde hizmet verecek olan Peralı adlı kafe yer alıyor. İKSV, daha önce başka mekanları kullanmak zorunda kaldığı konser, performans gibi etkinlikleri için artık giriş ve birinci kattaki Salon'u kullanacak. Ara katlarda ofisler, altıncı katta ise Borsa'nın işleteceği, Haliç manzaralı X Restoran bulunuyor. Mönüsü, Borsa ve Masa restoranları Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Özkanca ve Şakir Eczacıbaşı tarafından hazırlandı.
Binanın her köşesine Devrim Erbil, İnci Eviner, Selim Birsel, Komet, Güngör Taner, Canan Tolon ve Ömer Uluç gibi 22 usta sanatçının işleri yerleştirilmiş.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner
GELİRİMİZ İLE SANATA KATKIMIZ DA ARTACAK
Deniz Palas, sadece yeni bir ofis binası değil, İKSV için yeni bir iş planı yarattı. Burası bir kültür sanat kurumu. Yerel ve merkezi idareden çok yüksek destekler almıyor. Artık burada sanat ve kültür üzerinden üretim yaparak ortaya çıkan parayı yeniden kültür ve sanata aktarabileceğiz. Üretimin yanı sıra halka da daha yakın olacağız.

Borsa ve Masa restoranlarının Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Özkanca
HER YEMEKTE ŞAKİR ECZACIBAŞI'NIN EMEĞİ VAR
Şakir Eczacıbaşı, 3 yıl önce buluştuğumuzda "Geçmişteki efsane restoranların çoğunun sahibi yakın arkadaşımdır. Çünkü yemeğe çok düşkünümdür. Sen de bu konuda benim son arkadaşımsın" dedi. İsteği, yeni binada sanatla iyi yemeği birleştirmekti. Yemekler de sanatsal olmalıydı. Üç yıldır mönü üzerine birlikte çalışıyoruz. Çıkış noktamız Türk mutfağı. Şakir Bey'in olmazsa olmazları vardı: İzmir usulü enginar dolması, bamya çorbası, yerelmalı pırasa gibi. Hepsini köklerini bozmadan nasıl modernleştirir, daha lezzetli bir hale nasıl getiririz diye uğraştık. Bunun dışında bir isteği daha vardı. Mutfakta daha sanatsal çalışacağına inandığı için Michelin yıldızlı restoranda şeflik yapmış birini istiyordu. Biz de Avusturya doğumlu, 12 yıl Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış Murat Karaduman'la anlaştık. Mönü üç ayda bir yenilenecek. Şimdilik 10 başlangıç, 10 ana yemek, sekiz tatlı çeşidi var. Üç günde bir de degustasyon mönü olacak. Üzerinde Güngör Taner'in işleri bulunan tabaklar da Şakir Eczacıbaşı'nın fikriydi.


5. KAT LEYLA GENCER MÜZESİ
Ünlü soprano Leyla Gencer’in müzesi, beşinci katta olacak. Yakın dostu, La Scala Operası'ndaki dekoratörü ve bugün Sferisterio Opera Festivali’nin sanat yönetmeni olan Pierre Luigi Pizzi tarafından düzenleniyor. Mart 2010'da açılması planlanıyor. Burada Gencer’in Milano’daki evinden getirilen özel eşyaları sergilenecek, piyanosu eşliğinde dinletiler düzenlenecek.


Yardımcı Küratör Arzu Yayıntaş
22 SANATÇI DENİZ PALAS İÇİN ÜRETTİ
Ayşe Erkmen pencerelerdeki jaluzileri sanata dönüştürdü. Sarkis'in Göbek Bağı isimli neon avizesi girişte. Salon'da Hüseyin Alptekin'in Venedik Bienali'nde sergilediği enstelasyonunun parçası Şikayet Etme - Don't Complain var. Fuayede İnci Eviner'in işi görülüyor. Tüm zemin bu siyah-beyaz eserle kaplı. Tüm katların merdiven duvarlarında Selim Birsel'in Tanşak Omurgası adlı işi var. 3, 4 ve 5'inci kat kapılarında Aydan Murtezaoğlu'nun işlerini film karesi gibi görebilirsiniz. Leyla Gencer Toplantı Salonu'nda altı tablo olacak; Özdemir Altan, Devrim Erbil, Komet, Ömer Uluç, Mehmet Güleryüz, Güngör Taner. Restoran katında Canan Dağdelen'in Non Place Dot isimli işi var. Teras katından da görülebiliyor. Terasta ise Yang Jiechang’ın 10. İstanbul Bienal'inde sergilenen I Believe In Angels adlı yazısı olacak. İstanbul'a geldiğinde 1 Mayıs olaylarını görüp hazırladığı bir iş.

MAĞAZADA NELER VAR
İKSV Tasarım Mağazası, orijinal hediye arayanlar için bir cennet. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının eserlerinden uygulamalar, çok özel koleksiyonlar ve MoMA (New York Modern Sanatlar Müzesi), Picasso, Dali gibi dünyaca ünlü müze ve tasarım markalarının ürünlerini bulabilirsiniz. Ara Güler’in sınırlı sayıda basılan İstanbul fotoğrafları, Nusret Nurdan Eren’in doğa fotoğrafları, Devrim Erbil’in İstanbul panoları sanatçıların ıslak imzalarını taşıyor. Hafta içi ve cumartesi günleri 10.00-20.00, pazarları 12.00-18.00 arasında açık olacak mağazadaki ürünlerin fiyatları 10 ile 1.500 lira arasında.


KONSERLER SALON'DA
Performans merkezi Salon, bu akşam The Bad Plus konseriyle açılıyor. Kapasitesi oturmalı 200, ayakta 600 kişi. The Bad Plus’ı 18 Ocak'ta Yasmin Levy, 21 Ocak'ta Karanlık Korkusu adlı oyunla Studio Oyuncuları, 26 Ocak'ta Emiliana Torrini ve 27 Ocak'ta Bülent Evcil, Benyamin Sönmez ve Cana Gürmen’i aynı sahnede buluşturan Salon’da Buluşmalar serisi takip edecek. Biletler Biletix ve İKSV'nin yeni binasında satılacak. http://www.saloniksv.com/.

(Yazı: Deniz İNCEOĞLU, Fotoğraflar: Levent KULU - 16 Ocak 2010 - Hürriyet Cumartesi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder